FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Wprowadzenie do taryfy g12

2020-12-04
Bez kategorii
freevolt

Wprowadzenie do taryfy g12

Każdy z nas jest odbiorcą elektrycznej energii, niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, iż istnieje coś takiego jak taryfy. To od nich zależy to, jak liczona będzie cena naszego prądu, z którego na co dzień przecież korzystamy. Priorytet stanowi tutaj niewątpliwie otrzymanie możliwie jak najniższego rachunku miesięcznego za używanie prądu. Warto zainteresować się kwestią wybrania taryfy pod kątem, w jaki sposób możemy skorzystać z energii elektrycznej. Każda spośród polskich taryf, ma nie tylko oznaczenie numeryczne ale też literowe. Nierzadko porównywarki do cen energii podpowiadają nam w sposób automatyczny najbardziej popularną w wybranym momencie taryfę, warto jednakże zdawać sobie sprawę z tego, na co tak dokładnie się decydujemy, dokonując wyboru konkretnej taryfy. Co oznaczają cyfry i litery w ofercie, czym jest dokładnie taryfa G12 i u kogo będzie się najlepiej sprawdzała?

Taryfa G12 – najważniejsze informacje

Najważniejszym miernikiem, jak i wyznacznikiem tego, ile trzeba będzie zapłacić w miesięcznym ujęciu za prąd, będzie cena tak zwanej kilowatogodziny (kWh). To dzięki niej możliwe jest obliczenie całkowitego rachunku za elektryczną energię. Cena kilowatogodziny uzależniona jest od taryfy, jak również od kilku innego typu czynników – między innymi od tego, kiedy prąd został wykorzystany. Dzięki zastosowaniu taryf, dostawcy mają możliwość łatwiejszego i szybszego naliczania opłat swoim klientom. Co oznacza litera G w taryfie oznaczonej z użyciem skrótu G12? Jest to skrót oznaczający gospodarstwo domowe, czyli podstawowego, jak również dedykowanego odbiorcę takiego typu rozwiązania taryfowego. Nie jest to oczywiście wyłączny odbiorca – więcej na ten temat będzie się można dowiedzieć z dalszej części tego artykułu. Co oznaczają cyfry 1 i 2 w dalszej części skrótu będącego nazwą tejże taryfy? Pierwsze miejsce, które znajduje się po literze, przeznaczone zostało dla określenia mocy danego prądu, który ma być dostarczony do konkretnego odbiorcy w wybranej taryfie. Liczba 1 oznacza, iż energia elektryczna ma moc niższą albo też równą 40 kW, która jest wystarczająca do obsługiwania standardowych urządzeń w biurze czy też w domu. Druga z cyfr związana jest ze strefami czasowymi, w których musi funkcjonować omawiana taryfa. G12 może funkcjonować w dwóch różnych czasowych strefach, co oznacza w praktyce podział na godziny w zakresie wieczornym i dziennym. W godzinach z zakresu dziennego cena za kWh jest sporo wyższa, zaś w w nocnych godzinach adekwatnie niższa. Jak wygląda dokładnie wspomniany tutaj podział godzinowy? Uzależnione to będzie zawsze od danego dostawcy energii – najlepiej zasięgnąć takiej informacji u samego źródła, zanim jeszcze podpiszemy stosowną umowę. Na ogół za godziny dzienne uznawane są te w przedziale od 6 rano do 13, jak i od 15 do 22. W nocy za prąd dostarczany w taryfie G12 zapłacimy mniej pomiędzy godziną 22 a 6 rano.

Taryfa G12 czy może G11 – która z nich będzie lepsza?

Taryfa G11 to stosunkowo proste rozwiązanie dla osób, które poszukują wygody. W jednostrefowej taryfie obowiązująca jest wyłącznie jedna stawka, dlatego nie trzeba się zastanawiać, czy korzystamy właśnie z droższego czy też może z tańszego prądu. Z drugiej jednakże strony, dwie strefy obecne G12 pozwalają na zaoszczędzenie sporej gotówki – przykładowo nawet kilkaset złotych w przeciągu roku, jeżeli z energochłonnych urządzeń rozpoczniemy korzystanie w porach poza tak zwanym szczytem. Zmiana nawyków nie musi być także zbyt duża.

Klienci taryfowi

Tak samo jak ma to miejsce w wypadku taryfy G11, G12 regulowana jest w sposób urzędowy i odbiorcy narażeni są na mniejsze większe podwyżki (nie ma tutaj zagwarantowanej stałej ceny).

Liczba odbiorców w taryfie G12

G12 jest druga co do popularności taryfą na terenie naszego kraju, która wykorzystywana jest przez domowe gospodarstwa – korzystają z niej między innymi odbiorcy taryfowi. Niestety dokładniejsza ilość odbiorców nie jest możliwa do określenia, gdyż w Polsce tego typu informacji nikt nam nie udostępnia. W naszym kraju ok. 13 milionów domowych gospodarstw korzysta z tak zwanej taryfy G, ok. 10 milionów to osoby będące odbiorcami G11, zaś 3 miliony korzysta z opcji taryfy G12, jak i G12 w.

Kiedy możliwe jest używanie taryfy G12 w firmie? 

Z tak zwanej taryfy G12 może z powodzeniem skorzystać osoba, która prowadzi na co dzień niewielką firmę albo też jednoosobową działalność gospodarczą. Musi ona jednakże spełniać kilka istotnych warunków, żeby dostawca i operator nie wymuszali na niej przechodzenia na taryfę, która została przeznaczona specjalnie dla przedsiębiorstw – oznaczoną z zastosowaniem litery C. Jeżeli zamierzamy skorzystać z dwustrefowej taryfy i cieszyć się niższymi cenami prądu w porze nocnej, nasze przedsiębiorstwo nie może się zajmować przyjmowaniem klientów w lokalach, w których korzysta się z taryfy G12. W praktyce taka opcja sprawdzi się idealnie w przedsiębiorstwach, które praktykują spotkania ze swoimi klientami w ich miejscu zamieszkania (na przykład usługi doradcze czy też wykonywanie masaży). Tak samo jak w wypadku taryfy G11, z tej taryfy nie będzie można skorzystać, jeżeli działalność naszej firmy oparta jest o magazynowanie towarów w wybranym lokalu, a później ich sprzedawanie. W takim przypadku, dystrybutor elektrycznej energii, może wnosić o zamianę taryfy dla naszego przedsiębiorstwa. Warto mieć na uwadze, iż istnieje możliwość wrzucania rachunków za zużytą energię w koszty działalności naszej firmy. Będzie to jednakże możliwie wyłącznie w wypadku skorzystania z opcji taryfy C przeznaczonej specjalnie dla firm. Jeżeli będziemy chcieli rozliczyć się dodatkowo ze zużycia prądu, nie mamy możliwości skorzystania ze wspomnianej taryfy G12.

Taryfa G12 -cennik 

Tak zwani odbiorcy taryfowi, czyli tacy, którzy nie zmieniali swojego sprzedawcy, muszą płacić stawki urzędowo regulowane – wszelkie zmiany, które zostaną wniesione, musi zatwierdzać prezes URE.

Odbiorcy TPA, płacą stawki zgodnie z tymi, które zawarte są na umowach. Mogą oni liczyć nie tylko na zagwarantowanie stałej ceny przez co najmniej kilka lat, ale mają również możliwość negocjowania cen.

Opłata za czynną energię

Jest to najprościej tłumacząc stawka wyrażona w złotych za 1 kWh – zapłacimy tyle ile zużywamy, zgodnie ze stawką cenową, która została zawarta w urzędowej taryfie albo – jeżeli jesteśmy klientami TPA – zgodnie ze stawką zawartą na podpisanej przez nas umowie.

Taryfa G12 – opłata handlowa  

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wybranie taryfy G12, musimy zwrócić szczególną uwagę na opłaty dodatkowe uwzględnione – na fakturze, poza ceną za czynną energię, znajdziemy tam takie pozycje, jak na przykład opłatę handlową. Naliczana jest ona w każdym miesiącu, zaś jej wysokość zależna jest od długości okresu, w którym jesteśmy rozliczani – im będzie on krótszy, tym będzie ona wyższa. Tak zwana opłata handlowa, nazywana również abonamentową, nierzadko, nie jest w ogóle pobierana od odbiorców z TPA – część spośród przedsiębiorstw rezygnuje w ogóle z jej naliczania. Jest to następny znakomity powód, aby zmienić swojego sprzedawcę elektrycznej energii.

G12 – opłaty naliczane za dystrybucję prądu 

Następnym elementem, który składa się na cenę ostateczną, która zostaje przedstawiona na naszym rachunku za prąd, jest opłata za dostarczenie nam energii elektrycznej. Warto wcześniej zasięgnąć wiedzy u źródła, co jest czym na danej fakturze, żeby lepiej się w tym wszystkim orientować.

Jak dokonać wyboru najlepszej taryfy G12?  

Dokonanie wyboru najlepszej opcji taryfy G12 jest niezwykle łatwe – tak jak w każdym innym wypadku, powinniśmy kierować się ceną za 1 kWh, która musi być najniższa z możliwych. W tejże taryfie opłaca się jednakże zwrócić uwagę na obostrzenia mające związek z godzinami w obu strefach. Jest to zawsze zależne od danego dostawcy elektrycznej energii. Dokonajmy wyboru godzin nocnych i dziennych, które będą w pełni dostosowane do naszej działalności, tak, żeby móc osiągnąć jak największe oszczędności z taryfy dwustrefowej. Celem porównywania cen taryf, które dostępne są na energetycznym rynku, przydatne będą na pewno tak zwane porównywarki prądu. Niektóre spośród nich są maksymalnie proste w obsłudze – wystarczy, iż wpiszemy w odpowiednie okienko własny kod pocztowy, celem lokalizacji najbliższych dostępnych dla nas dystrybutorów energii elektrycznej, zaś następnie wybierzemy taryfę (w tym przypadku będzie to oczywiście opisywana tutaj taryfa G12). Za sprawą wyłącznie jednego kliknięcia, mamy szansę ujrzeć wszystkie oferty od dostawców lokalnych. Koszty mogą zostać podzielone na opłatę handlową, opłatę za dystrybucję, czy też samą opłatę za energię elektryczną. W taryfie G12, powinniśmy również otrzymać informację odnośnie ceny za 1 kWh w I, jak i II strefie czasowej – dzięki temu mamy możliwość wybrania najlepszej dla nas oferty. Nierzadko istnieje także opcja szybkiego popisywania umowy albo rozmowy z konsultantem od wybranego dostawcy, jak i pozyskania większej liczby informacji.

Dwustrefowa taryfa dla energii elektrycznej – kiedy jest opłacalna? 

Jeżeli chcemy zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, na ogół decydujemy się na oszczędzanie, aniżeli na dokonanie zmian w naszym taryfowym planie. Panuje powszechne przekonanie, iż dwustrefowa taryfa opłaca się wyłącznie wtedy, kiedy spora część spośród energii elektrycznej wykorzystywana jest poza tak zwanym szczytem, a większość spośród nas – nie tylko gospodarstwa domowe ale też firmy – korzysta z prądu właśnie wówczas, gdy jest on najdroższy. Kiedy warto będzie podjąć decyzję odnośnie zmiany?

Taryfa dwustrefowa energii elektrycznej może stanowić niezwykle korzystne dla nas rozwiązanie. Koszty prądu poza szczytem są o 10-20 procent niższe, aniżeli w wypadku jednostrefowej taryfy dla domu jednorodzinnego i nawet o 30 poczet niższe w wypadku taryf C1x dla średnich i małych przedsiębiorstw – oczywiście pod warunkiem, iż większa część zużycia przypadnie na tak zwane godziny pozaszczytowe.

Taryfa dwustrefowa dla domu jednorodzinnego – czy to opcja warta naszej uwagi?

Tak samo jak w wypadku firmowych taryf, także i tutaj spore znaczenie będzie mieć lokalizacja. Chociaż progi opłacalności w wybranych miastach są znacznie bardziej wyrównane, aniżeli w wypadku taryf przygotowanych dla przedsiębiorstw, różnice mogą sięgać 15 procent, co ciągle nie pozostaje bez znaczenia dla rachunku, który trzeba będzie zapłacić.

Niewątpliwie, spore znaczenie mają w tym przypadku pory dnia, w których używamy sprzętu energooszczędnego. W tak zwanej dwustrefowej taryfie, godziny poza szczytem to te pomiędzy 13 i 15, jak również między 22 i 6 rano. Większość osób w tym czasie śpi albo też pracuje, co może być utrudnieniem na przykład w zorganizowaniu wówczas prania. Niemniej jednak obecnie sporo sprzętów elektronicznych, takich jak chociażby zmywarka czy też pralka, ma wbudowaną opcję opóźnienia startu, dzięki temu można je włączyć w momencie, kiedy ceny prądu są niższe. Jeżeli brać pod uwagę fakt, iż w domach jednorodzinnych pralki i zmywarki odpowiedzialne są za około 1/4 całości zużywania energii, osiąganie tak zwanego progu opłacalności, jest w naszym zasięgu.

 

 

 

 

 

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

    Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

    Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

    BIURO - 737 737 994

    Back to top