Co ma wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na odzyskanie energii ze słońca, w ten sposób oszczędza się nie tylko środowisko, ale również swoje pieniądze z domowego budżetu. Jedną z najważniejszych kwestii, która wpływa bezpośrednio na decyzję o jej zakupie, jest cena całej instalacji. Na końcowy koszt wpływa wiele czynników.
Moc instalacji fotowoltaicznej
Rozmiar całej instalacji jest jednym z głównych czynników wpływających na jej koszt. Do obliczenia mocy instalacji konieczne jest oszacowanie, jakie zapotrzebowanie na energię ma dany obiekt. Dobrze jest więc najpierw dokładnie przeanalizować wysokość rachunków za prąd, a dokładnie roczne zużycie prądu. W ten sposób można dowiedzieć się, jaki musi być rozmiar instalacji, aby pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Wpływa to również na zwrot z inwestycji. Dobrze jest prześledzić niezwykle dokładne wszystkie faktury za energię elektryczną, zwłaszcza miesiąca, gdzie zużycie było znacznie zwiększone. Wybierając moc instalacji, trzeba również wziąć pod uwagę to, czy w bliskim czasie zapotrzebowanie może wzrosnąć. Do wzrostu może przyczynić się na przykład zmiana ogrzewania na elektryczne czy zakup nowych urządzeń domowych. Jeśli przeprowadza się obliczenia dla systemu on-grid, trzeba również pamiętać o uwzględnieniu tak zwanego systemu opustu dla postumentów. System on-grid to instalacja fotowoltaiczna do sieci energetycznej.
To bezgotówkowa metoda rozliczeń prądu wyprodukowanego przez instalację PV o mocy do maksymalnie 50 kWp i pobranego z sieci. Aktualnie w przypadku instalacji do 10 kWp za każdą oddaną do cieci 1kWp możliwe jest do odebranie 0,8 kWh. W sytuacji, kiedy zestaw ma moc 10-50 kWh wówczas współczynnik ten wynosi 0,7 kWh. Niestety niewykorzystany nadmiar energii w tym systemie przepadnie. Z tego względu należy zadbać, aby moc instalacji jak najlepiej odpowiadała całemu zapotrzebowaniu domostwa. Oczywiście im większe jest zużycie, tym większy musi być rozmiar instalacji fotowoltaicznej. Większa ilość modułów oznacza wzrost ceny instalacji. W wielu przypadkach podawany jest koszt za 1kWp mocy. Ceny paneli uzależnione są przede wszystkim właśnie od ich wydajności oraz pozostałych parametrów technicznych. Brany jest pod uwagę przede wszystkim uzysk, który wpływa na moc modułu PV oraz jego wydajność, a także gwarancję bezawaryjności i niskich strat na efektywności. Do wyboru są 3 segmenty paneli fotowoltaicznych, czyli:
- Moduły klasy A
Ich ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne uzyskują moc na poziomie od 350 W +, a ich wydajność wynosi od 22%. Zapewnianą one efektywność na poziomie około 90 procent, początkowej sprawności po 25 latach. Za takie moduły PV należy zapłacić ok 4,2 zł za 1Wp, ich ceny zaczynają się od 1400 złotych.
- Moduły klasy B
To monokryształy o średniej klasy, ich stopień sprawności wynosi od 18 do 21 procent, a ich moc od 300 W do 340 W. Po 25 latach użytkowania paneli ich efektywność spada do 80 procent mocy początkowej. Za tego rodzaju moduł należy zapłacić od 650 do 1200 złotych, a cena za 1 Wp to 2-3 złote.
- Moduły klasy C
Takie moduły to polikryształy o mocy od 270 do 290 W. Sprawność paneli znajduje się na poziomie od 16 do 19 procent. Po 25 latach ich użytkowania efektywność spada na 80 procent ten początkowej. Koszt takiego panelu wnosi od 450 do 800 złotych, czyli od 1,5 do 2 złote za 1 Wp.
Elementy oraz parametry techniczne
Instalacja fotowoltaiczna składa się z pewnych elementów, od których zależy jej prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo ważną częścią instalacji jest falownik, czyli inwerter. W skład instalacji wchodzą również panele, okablowanie oraz system monitoringu wydajności. Wszystko komponenty zakupić można w różnych wersjach i o odmiennych parametrach, od których zależy ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością nie warto oszczędzać na głównych elementach instalacji. To od jakości zastosowanych komponentów zależy wydajność systemu.
Lokalizacja paneli fotowoltaicznych
Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa również jej lokalizacja, czyli to czy zostanie zamontowana na dachu, czy gruncie. Najczęściej instalację montuje się na dachu i jest to znacznie korzystniejsze finansowo rozwiązanie. Ważne jest to, aby system montażowy był dokładnie dopasowany do rodzaju dachu i jego pokrycie. W inny sposób instalacja fotowoltaiczna będzie zamontowana na dachu płaskim, a w zupełnie inny sposób na dachu skośnym. Nie bez znaczenia jest rodzaj pokrycia, to czy na dachu znajduje się blacha, dachówka, czy papa. W niektórych przypadkach lepszą opcją jest instalacja na gruncie, jednak trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Taka lokalizacja paneli wybierana jest na przykład, kiedy dach ma za małą powierzchnię, a właściciel budynku dysponuje miejscem, gdzie taka instalacja może powstać. Na koszt instalacji wpływa również wybrany system montażowy, prace ziemskie również wiążą się z kolejnymi kosztami, jeśli panele fotowoltaiczne będą zlokalizowane na gruncie.
Koszty montażu instalacji
Czasem kupując instalację fotowoltaiczną, ma się zapewniony bezpłatny jej montaż, jednak nie jest tak zawsze. Cena tej usługi przeważnie wliczona jest w koszt całego zestawu PV, warto wiedzieć, że zakup modułów razem z ich montażem jest polecaną opcją. W ten sposób otrzymuje się gwarancję na produkt oraz jego montaż, a w razie jakichkolwiek problemów z systemem, można oczekiwać wsparcia sprzedającego, co jest bardzo ważne. Niekiedy są dostępne oferty bez usługi montaży, wtedy kupujący, musi sam zapewnić sobie montaż instalacji przez certyfikowanego instalatora. To bardzo ważne, gdyż samodzielny montaż instalacji spowoduje utratę gwarancji na panele. Wysokość kosztu montażu zależy od rodzaju instalacji, jej wielkości i miejsca montażu.
Dotacja do fotowoltaiki
Na koszt instalacji wpływa również to, czy inwestor skorzysta z możliwości dofinansowania. Unia Europejska oraz rząd wspiera te ekologiczne inicjatywy, finansując w pewnym stopniu to odnawialne źródło energii, w postaci instalacji fotowoltaicznej. Od 13 stycznia 2020 roku trwa następny już nabór na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w ramach wszystkim dobrze znanym programu „Mój Prąd”. Jest to program, który skupia się na instalacjach o mocy od 2 do 10 kW. Jeśli skorzysta się z dotacji, można odzyskać nawet do 50 procent całych kosztów poniesionych na tego typu instalację, jednakże nie więcej niż 5 tysięcy na jedną. Oprócz tego w programie można połączyć dofinansowanie z ulgą termomodernizacyjną. Dobrze jest więc podczas planowania inwestycji zastanowić się nad wykorzystaniem tych narzędzi oferowanych przez instytucje rządowe.
Podatek VAT
W dniu 23 listopada 2019 zaczęły funkcjonować nowe przepisy o jednolitej stawce 8% VAT na panele fotowoltaiczne powiązane z budynkiem mieszkalnym. Przed tym okresem obniżona stawka VAT była wykorzystywana jedynie do instalacji fotowoltaicznych, które znajdowały się na dachu budynku, a wszystkie inne zlokalizowane poza dachem, czyli na dachu budynku niemieszkalnego czy w na gruncie były objęte podatkiem 23 procent VAT. Właściciele domów jednorodzinnych do maksymalnie 300 m2 i mieszkań do 150 m2 zapłacą podatek VAT w wysokości 8 procent na zakup paneli i ich montażu. To także podatek, który obejmie instalacji prosumentów decydujących się na montaż paneli na gruncie czy budynku gospodarczym, garażu. Niekiedy nie istnieje możliwość montażu na dachu budynku mieszkalnego, dzięki tej zmianie w podatku takie rozwiązanie będzie również korzystne.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, kupując instalację PV?
Decydując się na dany produkt, nie ważna jest tylko i wyłącznie jego cena. Równie znacząca jest także obsługa klienta oraz pakiet gwarancji. Profesjonalna firma zajmie się klientów kompleksowo i zapewni mu atrakcyjny pakiet gwarancji. Dzięki nie mu nie trzeba obawiać się ewentualnych awarii instalacji, a w razie problemów uzyska się szybką i sprawną pomoc. Warto wybierać produkty o jak najdłuższym okresie gwarancyjnym. Im jest on dłuższy, tym można mieć większą pewność, iż wszystkie elementy systemu zostały wykonane z wysokiej jakości komponentów.
Cena czy jakość instalacji, w jaki sposób dokonać trafnej decyzji?
Na rynku dostępnych jest wiele instalacji fotowoltaicznych, różniących się od siebie mocą i parametrami. Ceny są także bardzo różne. Wybierając idealne rozwiązanie dla budynku mieszkalnego, warto dokonać precyzyjnego porównania wszystkich parametrów technicznych danych komponentów (okablowania zabezpieczeń, paneli, inwertera). To od ich jakości będzie zależeć wydajność danego systemu. Znaczne różnice w cenach można zauważyć w modułach o innych rodzajach ogniw. Tanim rozwiązaniem są te wykonane z krzemu amorficznego. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką sprawnością jednakże tylko na początku swojego działania. Ich wydajność po jakimś czasie spada, co zmusza inwestora do instalacji kolejnych modułów, czyli wykorzystania większej powierzchni dachu czy gruntu. Lepszą opcją są krzemowe ogniwa cienkowarstwowe, które produkowane są poprzez napylenie na powierzchnię cieniutkich warstw mikrokrystalicznego czy amorficznego krzemu. Najwyższą sprawnością odznaczają się panele z najnowszej generacji.
Ile można zyskać na instalacji fotowoltaicznej?
Promienie słoneczne, które docierają do powierzchni ziemi, niestety niezwykle rzadko osiągają moc 1000w/m2, a to właśnie dla takiej mocy producenci najczęściej podają parametry swoich paneli fotowoltaicznych. Parametr ten określany jest mocą szczytową, jednak nie okazuje się pomocny do określenia korzyści wynikających z korzystania z takiej instalacji. Aby policzyć, ile faktycznie można zaoszczędzić dzięki użyciu instalacji fotowoltaicznej, trzeba dowiedzieć się, ile naprawdę dostarcza energii. Wszystko zależy od mocy promieniowania słonecznego, od usytuowania paneli, zacienienia, temperatury ich otoczenia, a także od wielu pozostałych czynników. Ilość energii powinno się więc ustalić w trakcie badań urządzeń w danej sytuacji.
Chcąc określić opłacalność tego zakupu, trzeba jednak wziąć pod uwagę informacje producentów, czyli teoretycznych wyliczeń. Na ilość energii dostarczanej przez instalację wpływa między innymi pogoda, jest to więc jedynie wartość szacunkowa. Trzeba koniecznie liczyć się ze stratami energii, które wyniosą około 3 procent na przewodach, oraz od 3 do 15 procent na inwerterze. Na efektywność paneli wpływa przede wszystkim ich kąt nachylenia, miejsce ustawienia, zacienienie czy nawet zabrudzenie. Jeśli na przykład instalacja o mocy szczytowej 5 kWp w ciągu roku może dostarczyć przeciętnie 4200 kWh energii elektrycznej, jeśli byłaby ona wykorzystana w całości, instalacja fotowoltaiczna kosztująca 25 tysięcy o mocy 5 kWp daje oszczędność 2520 rocznie. Taka inwestycja zwróci się więc już po 10 latach. Cała żywotność paneli oscyluje w granicy 25-30 lat. Wystarczy podzielić jej koszt przez czas i porównać do aktualnych rachunków za prąd, aby zobaczyć, że taki zakup jest opłacalny. Kiedy już inwestycja się zwróci, będzie przynosiła tyle zysk, zamiast na opłaty za prąd, pieniądze można spożytkować w atrakcyjniejszy sposób.
FreeVolt Polski Producent Fotowoltaiki oferuje bardzo korzystne ceny oraz wysoką jakość produktów, między innymi takich jak Folie grzewcze pod panele czy Lampy solarne.