FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Wprowadzenie taryfy G11

2020-12-04
Bez kategorii
freevolt

Wprowadzenie taryfy G11

Taryfa G11 a fotowoltaika – kompleksowy zestaw informacji dotyczących najbardziej popularnego sposobu rozliczania rachunków za energię elektryczną

Energia elektryczna w dzisiejszych czasach stanowi niezbędny czynnik napędzający wiele prac oraz czynności. Prąd potrzebny jest niemalże do wszystkiego i dzięki niemu jesteśmy w stanie funkcjonować na wyższym poziomie. Energia elektryczna jednym słowem jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym, przedsiębiorstwie, firmie czy innej instytucji, bez niej nie można by było funkcjonować w taki sposób, w jaki robimy to teraz. Częste używanie prądu niesie za sobą konsekwencje w postaci wysokich rachunków z prąd, – dlatego też dostawcy energii elektrycznej wychodzą swoim klientom naprzeciw i umożliwiają wybór najbardziej odpowiadającej dla siebie taryfy. G11 to taryfa, która cieszy się największą popularnością wśród wszystkich użytkowników prądu. Jest uniwersalnym rozwiązaniem dla typowych gospodarstw domowych oraz małych przedsiębiorstw. Odpowiednio zamontowany oraz dostosowany do potrzeb użytkowników system fotowoltaiczny możne w znacznym stopniu ograniczyć rachunki za prąd. Oszczędności te mogą być jednak większe, gdy wybierze się odpowiednią taryfę energetyczną proponowaną przez ogólnodostępnych dostawców prądu. Jakie są, zatem ceny energii elektrycznej w taryfie G11? Dlaczego jest najpowszechniejsza? I czy warto zamienić ją na inną?

Taryfa G11 – charakterystyka

Taryfa G11 jest jedna z taryf podstawowych, którą można znaleźć w ofertach u większości dostawców energii elektrycznej w Polsce. Występuje także pod innymi nazwami, takimi, jak:

taryfa jednostrefowa,

taryfa całodobowa,

taryfa uniwersalna.

Polecana jest w szczególności klientom indywidualnym, którzy cenią sobie prosty, klarowny oraz uproszczony system rozliczeniowy dotyczący zużycia prądu elektrycznego.

Cena prądu w taryfie G11 jest stała niezależnie od pory dnia, daty, czy konkretnej godziny. Prąd w tej taryfie posiada cenę niezmienną. G11 jest najczęściej wybieraną taryfą w Polsce i często przypisywana jest z góry (w przypadku braku własnej inicjatywy zmiany na inną taryfę).

 G11 – co oznacza i o co w niej chodzi?

Symbole służące do oznaczania poszczególnych taryf dotyczących przesyłu energii elektrycznej maja jeden cel główny – przekazać kompleksowy zestaw informacji dotyczących sposobów rozliczania rachunków za prąd. Ściśle ujmując symbole te mają za zadanie ułatwienie odczytywania cen w wybranej taryfie.

Co zatem oznaczają symbole w taryfie G11? Otóż przedstawiają się następująco:

– litera G – Gospodarstwa domowe – głównymi odbiorcami danej taryfy są właśnie klienci indywidualni,

– cyfra 1 – wskazuje limit mocy (40kW) – oznacza to, że oferty zawarte w taryfie G11 posiadają określony limit poboru prądu elektrycznego.

– cyfra 1 – rodzaj sfery – w tym konkretnym przypadku chodzi o taryfę jednostrefową, – czyli taką, w której ceny prądu są niezmienne.

Podstawowym zadaniem taryfy G11 jest pobór energii elektrycznej w takim stopniu, by wystarczała ona na zasilanie niezbędnych sprzętów codziennego użytku. Czyli wszystkich rzeczy znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym, wymagających zasilania prądu. Mowa tutaj o takich sprzętach jak na przykład:

– lodówka,

– odkurzacz,

– pralka,

– telewizor,

– piekarnik,

– mikrofalówka,

– płyta indukcyjna,

– zmywarka,

– suszarka,

– laptop, komputery, ładowarki do telefonów,

– i wiele innych.

Kto może korzystać z taryfy G11?

Najszersze grono odbiorców taryfy G11 stanowią klienci indywidualni, pobierający prąd elektryczny na zasilanie prywatnego gospodarstwa domowego. Mowa tutaj zarówno o osobach posiadających mieszkania jak i domki jedno lub wielo rodzinne. Grupa ta, jednak nie jest jedyną, która może korzystać z taryfy G11 i będzie to dla niej opłacalne. G11 zapewnia, bowiem odpowiednią ilość Kwh także dla takich odbiorców jak:

– placówki oraz instytucje utworzone w celach niesienia pomocy innym – hospicja, domy dziecka,

– kościoły, klasztory oraz plebanie,

– obiekty przeznaczone do użytku przez uczniów oraz studentów – akademiki, internaty,

– małe firmy, prowadzące własną działalność w domach/mieszkaniach, które nie przyjmują oraz nie obsługują w tych miejscach swoich klientów,

– przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Taryfa G11 – jak obliczane są ceny prądu elektrycznego dla gospodarstw domowych?

Często zastanawiamy się, na jakiej podstawie obliczane są nasze rachunki za prąd elektryczny i z czego wynikają te ceny. Opłata, bowiem wynika nie tylko z faktu czerpania energii elektrycznej, ale również z innych czynników mających wpływ na cenę prądu: Czynniki te przedstawiają się następująco:

opłata stała za przesył energii elektrycznej – opłata ta przeznaczana jest na konserwację sprzętów niezbędnych do prawidłowego przesyłania prądu, dla osób pracujących w sektorze interwencji oraz na pokrycie wszelkich kosztów związanych z eksploatacją urządzeń sieciowych,

opłata sieciowa – na wysokość danej kwoty wpływa ostateczna liczba wykorzystanych kWh oraz straty powstałe w wyniku przesyłu energii elektrycznej,

opłata abonamentowa – zawiera koszty związane z rozliczaniem oraz wystawianiem rachunków i wymienianiem liczników. Pokrywa także koszty drukowania dokumentów,

opłata przejściowa – opłata ta obliczana jest na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. Zawiera wszelkie koszty, które należy ponieść w zamian za udostępnienie krajowego systemu elektroenergetycznego,

opłata jakościowa – zależna jest od poziomu zużytej energii elektrycznej przez danego użytkownika.

Opłaty stałe bez względu na to, jakiego dostawcę prądu sobie wybierzemy zawsze będą nam towarzyszyć na rachunku rozliczeniowym. Aby obniżyć rachunki za prąd należy albo ograniczyć jego zużywanie do minimum albo zdecydować się na system fotowoltaiczny, który w połączeniu z dobrze dobraną taryfą nie tylko pomoże w krótkim czasie zaoszczędzić pieniądze, ale będzie po jakimś czasie sam na siebie zarabiał.

Taryfa G11 – ile kosztuje kilowat prądu elektrycznego?

Cena za 1 kWh prądu elektrycznego jest ściśle związana i uzależniona od kosztów konkretnego dystrybutora oraz dostawcy energii elektrycznej, z którego usług korzystamy.  Oznacza to, że w zależności od wyboru danej oferty, która proponują różne firmy będziemy płacić kilka gorszy mniej lub więcej. W Polsce mamy kilku dobrych dostawców prądu, którzy oferują mniej lub bardziej zbliżone oferty – warto pamiętać, iż jeżeli dana oferta została przypisana nam z góry to bez problemu możemy zmienić ją na każdą inną – zmiana ta jednak dotyczy jedynie sprzedawcy, a nie dystrybutora, gdyż ten przypisywany jest automatycznie do każdego regionu.

Na 1 kWh prądu w taryfie G11 (w zależności, od jakiego sprzedawcy) szacunkowa cena wynosi:

– Inngoy – 51 groszy,

– Enea – 51 groszy,

– PGE – 57 groszy,

– Energa – 59 groszy,

– Tauron 52 grosze.

Dane te pochodzą z zestawienia na rok 2019.

W obliczeniach rachunków za prąd należy mieć na uwadze fakt, iż ceny za energię elektryczną często ulegają zmianom. Dlatego tez warto śledzić swoje rachunki oraz wystawiane faktury, by mieć wszystko pod kontrolą.

Czym się kierować przy doborze sprzedawcy prądu elektrycznego?

Jednym z kluczowych etapów doboru odpowiedniej taryfy jest wybór konkretnego dostawcy prądu elektrycznego, który może zaoferować najkorzystniejszą cenę. Od tego faktu w znaczący sposób zależeć będą Twoje przyszłe rachunki za przesył energii elektrycznej. Ponadto warto sprawdzić, co dany dostawca proponuje w przypadku awarii, problemów różnego pochodzenia oraz innych usług dodatkowych.

Obecnie czasy i mnogość konkurencji wytwarza na dostawcach prądu przymus poszerzania zakresu świadczonych usług. Oznacza to, że wielu z nich oprócz dostawy prądu oferuje wiele innych udogodnień, takich jak na przykład:

– obsługa klienta,

– obsługa serwisowa,

– wsparcie fachowców, (hydraulik, elektryk),

– dodatkowe ubezpieczenia, dotyczące domów, mieszkań, sprzętów oraz samych mieszkańców,

– opcja łączenia rachunków – opłaty za prąd oraz za gaz, (jeżeli pochodzą od tego samego dostawcy) mogą być złączane w jeden spójny rachunek. – co jest bardziej opłacalne.

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę energii elektrycznej?

Istnieje kilka zasad, dzięki którym można bez problemu i zbędnych poszukiwań wybrać najlepszego dostawcę, który oferuje najlepsze ceny i jakość świadczonych usług.

Warto, zatem zapoznać się z poniższymi wskazówkami i postępować według wyznaczonych kroków. Aby dokonać najlepszego wyboru dostawcy prądu elektrycznego należy:

– sprawdzić oferty od przynajmniej kilku sprzedawców czy operatorów prądu elektrycznego (do największych i najbardziej znanych należą Tauron, Energa, Enea, PGE, Inngoy),

– zrobić rozeznanie wśród swoich znajomych oraz rodziny,

– dokładnie sprawdzić wszelkie warunki i oferowane usługi przez danego dystrybutora,

– dokładnie przeczytać umowę, którą podpisujemy.

Zastosowanie powyższych kroków znacząco zwiększy szansę na uzyskanie najlepszej taryfy oraz umowy na prąd elektryczny od najlepszego operatora, który proponuje najlepsze warunki oraz najniższe ceny.

Jaka taryfę wybrać przy panelach fotowoltaicznych?

Wybór odpowiedniej taryfy przy posiadaniu systemu paneli słonecznych nie należy do najłatwiejszych decyzji, gdyż na wybór ten powinno składać się wiele czynników, takich jak miedzy innymi:

– ceny składowe danej taryfy,

– ilość energii produkowanej przez zamontowany system fotowoltaiczny,

– sposób rozliczania,

– profil zużycia prądu elektrycznego.

Warto wiedzieć, że taryfy to pewien rodzaj planu cenowego zawierającego sprzedaż prądu, gdzie rodzaj oraz wariant danej taryfy uzależniony jest od kilku zmiennych:

– strefy czasowej,

– mocy umownej,

– sposobu rozliczeń określonych stref czasowych,

– rodzaju odbiorcy.

Na podstawie wszystkich dostępnych danych należy dobrać odpowiednią pod swoje potrzeby taryfę, która przyczyni się do maksymalnego obniżenia rachunków za prąd i razem z systemem fotowoltaicznym stanowić będzie kompatybilną całość – idealnie ze sobą współgrającą.

Taryfa G11 a systemy fotowoltaiczne

Z taryfy G11 korzysta blisko 10 milionów gospodarstw domowych w Polsce, co przyczynia się do faktu, iż jest ona najbardziej popularną taryfą wybieraną w naszym kraju. G11 to taryfa jednostrefowa, czyli posiadająca taką samą stawkę za prąd elektryczny przez cały okres użytkowania. Jest to najlepsze rozwiązanie dla większości użytkowników korzystających ze sprzętów domowych nieregularnie, – czyli o różnych porach dnia i nocy.

Taryfa G11 może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych, gdy system ten pokrywać będzie całkowite lub znaczną większość zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego, że wówczas koszty zmienne, dotyczące konsumpcji prądu zostałyby zredukowane do zera, a zostałyby jedynie opłaty stałe.

Taryfa G11 to przede wszystkim niezaprzeczalna wygoda dla użytkowników wielu gospodarstw domowych. Prosty i przystępny system rozliczeniowy, czytelne rachunki za prąd oraz uniwersalność to z pewnością czynniki generujące popularność danej taryfy. G11 bez wątpienia jest najbardziej opłacalną taryfą dla wszystkich przeciętnych odbiorców prądu elektrycznego.

 

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

    Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

    Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

    BIURO - 737 737 994

    Back to top